En grupp människor som cyklar längs en gata.
Visionsbild över den nya vägporten mellan Kista och Helenelund.

Område Kista-Helenelund

När Region Stockholm/SL bygger ut Tvärbanan till Helenelund arbetar vi på flera platser samtidigt. Här informerar vi om området Kista-Helenelund.

Kista

Förberedande arbeten i Kistagången

Nu börjar vi med förberedande arbeten för Tvärbanan på norra sidan av Kistagången. Arbetena pågår till och med årsskiftet 2026/2027.

Det här ska vi göra i området

I området kommer SL/Region Stockholm gräva upp gatan för att kunna utföra ledningsomläggningar längs med Kistagångens norra trottoar från Isafjordsgatan till Arne Beurlings torg, samt på delar av Nolsögatan och Torshamnsgatan. Vi kommer att arbeta mellan kl. 07.00-18.00 på vardagar. 

Så här kommer avstängningen se ut

En karta över en området som är avstängt.Det gröna området visar avstängningsområdet för den första delen mellan E4 och Torshamnsgatan. (Klicka på bilden för att förstora den).

Karta över området som är avstängt.Det gröna området visar mittendelen av avstängningen mellan Torshamnsgatan och Isafjordsgatan. (Klicka på bilden för att förstora den).


Karta över området som kommer vara avstängt. Sista delen mellan Torshamnsgatan och Isafjordsgatan.Det gröna området visar tredje och sista delen av avstängningen mellan Torshamnsgatan och Isafjordsgatan. (Klicka på bilden för att förstora den).

Få störningsinformation direkt i mobilen

Som närboende, fastighetsägare eller näringsidkare kan du få SMS inför större eller plötsliga störningar i omgivningen. Anmäl dig här(Extern länk) 

Vi svarar gärna på dina frågor

Du kan kontakta oss dygnet runt året om, och nås här:
• telefon 08-600 1000
• sl.se/kundservice
• via SL-appen

Helenelund

Nya vägporten färdigställd

Tvärbanan kommer att ha sin ändhållplats i anslutning till Helenelunds pendeltågsstation.

När arbetet är klart kommer Helenelund att ha ett nytt centralt torg där det är enkelt att byta mellan Tvärbanan, pendeltåg och bussar. Samtidigt blir det smidigare för dig att gå och cykla mellan Helenelund och Kista. Mellan Kista och Helenelund finns en passage, den så kallade vägporten under E4, för bussar, gående och cyklister. Den har nu breddats för att ge plats åt Tvärbanan.

Under byggtiden byggde Trafikverket en tillfällig väg vid sidan av E4, med samma antal körfält som i dag. När den nya passagen för Tvärbanan var färdigbyggd flyttades trafiken tillbaka till vanliga E4.

Sollentuna kommun kommer att skapa en ny stadsmiljö i Helenelund. Här kan du läsa om kommunens arbeten i området: Sollentuna kommun om Helenelund(Extern länk)

Nyheter om Kista och Helenelund

Nu börjar vi med förberedande arbeten för Tvärbanan i Kista

Klart med förberedande arbeten för Tvärbanan i Helenelund

  • Uppdaterad: 10 september 2026
  • Hjälpte sidan dig?
Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera bra och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den. Vill du tillåta det?
Om kakor