Upprustning av Stadsgårdstunneln

Stadsgårdstunneln är en enkelspårstunnel från slutet av 1800-talet. Den har varit avstängd sedan 2016. När Saltsjöbanan åter börjar trafikera Slussen kommer tunneln vara upprustad, utvidgad och anpassad för Saltsjöbanans nya fordon.

Upprustningen innebär att vi anpassar tunneln för att uppfylla moderna krav på fritt utrymme, kontaktledningshöjd och makadamdjup. Arbetena omfattar även bergåtgärder i den åldrande tunneln såsom skrotning, bultning av lösa block och förstärkning av tunneln.  

Stadsgårdstunneln, som ligger mellan Slussen och Henriksdal, har varit stängd sedan 2016 i samband med Stockholm stads arbeten med nya Slussen drog igång. Upprustningen av tunneln är avgörande för att säkerställa en trygg, hållbar och modern järnvägsanläggning inför återöppningen av Saltsjöbanan hela vägen in till Slussen.

Det ska vi göra

Arbetet omfattar bergåtgärder och rivning av äldre tekniska installationer. Det innebär bland annat: 

  • förstärkning av berget genom bultning och sprutbetong
  • borttagning av lösa block och gammal förstärkning
  • utvidgning av tunneln för att uppfylla dagens krav på fria utrymmen
  • förbättrade skyddsvägar för ökad säkerhet
  • rivning av teknisk utrustning (el, signal, tele)

Tidplan

Genomförandebeslutet togs hösten 2025. Nu pågår projektering och planering inför byggstart, som är planerad till årsskiftet 2026/2027. Arbetet med att rusta upp den 630 meter långa tunneln beräknas vara klart i slutet av 2027.

Påverkan under byggtiden

Arbetena kommer att innebära perioder med buller, vibrationer och transporter i området. 

  • Uppdaterad: 12 maj 2026
Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera bra och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den. Vill du tillåta det?
Om kakor