För att webbplatsen ska fungera bra för dig och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den, använder vi kakor.
Om kakor
Visionsbild brandgaspartier Rissne

Brandgaspartier i tunnelbanan

Hösten 2024 påbörjade vi arbetet med att göra tunnelbanan säkrare. 34 av våra stationer under jord ska förses med brandgasavskiljande partier eller motsvarande mellan plattformsutrymme och rulltrappsschakt eller biljetthall.

Detta gör vi 

2024 inleddes arbetet med att göra tunnelbanan säkrare. 34 stationer förses med brandgasavskiljande partier, eller motsvarande, mellan plattformsutrymme och rulltrappsschakt, eller biljetthall.

Syfte

Partierna ska begränsa brand- och brandgasspridning vid utrymning och vid räddningstjänstens insatser.

Vem påverkas och tidplan

Produktionen på plats i tunnelbanan startade våren 2025. Arbetet sker i första hand under trafikfri tid för att påverka trafiken så lite som möjligt. Du som reser till eller från en station där arbetet pågår kommer att påverkas genom att det kan bli en del byggstök på stationen och mindre yta på plattformen.

Vi kommer att bygga brandgaspartierna i tre olika etapper. I första etappen är det framför allt stationerna längs tunnelbanans Blå linje, 10, som får brandgaspartier, men också Skarpnäck på tunnelbanans Gröna linje.

Mer om vilka stationer vi arbetar med i respektive etapp

Arbete pågår på dessa stationer

  • Hjulsta, klart mitten av december
  • Rinkeby, klart mitten av oktober
  • Duvbo, klart mitten av oktober
  • Huvudsta, klart början av december
  • Hallonbergen, klart i maj 2026
  • Västra skogen, klart mitten av maj 2026
  • Skarpnäck, klart februari 2026

Senaste nyheterna

Avstängd plattform i Hallonbergen

Nyhetsarkiv för projekt Brandgaspartier i tunnelbanan

Nu byggs det brandgaspartier på tunnelbanestationen i Huvudsta

Brandgaspartier på Skarpnäcks tunnelbanestation

  • Uppdaterad: 12 september 2025