
TBE-vaccination blir kostnadsfri för treåringar
Kostnadsfri TBE-vaccination ska införas för treåringar i Region Stockholm. Det har primärvårdsnämnden beslutat.
Fästingburen hjärninflammation (TBE) är en allvarlig virussjukdom som överförs genom fästingbett. Stockholms län räknas som ett riskområde för TBE, där upp till en tredjedel av de bekräftade fallen i Sverige förekommer.
I dagsläget ingår inte TBE-vaccination i det nationella barnvaccinationsprogrammet. Det innebär att vaccinet inte har erbjudits rutinmässigt vid treårskontroller inom barnhälsovården. Det är mot bakgrund av detta som den kostnadsfria vaccinationen införs, vilket förväntas minska risken för barn att drabbas av TBE.
Vaccinationen kommer att erbjudas i slutet av maj, vid vaccinationsmottagningar som vaccinerar på uppdrag av regionen. För att få fler att vaccinera sina barn kommer barnavårdscentralerna vid treårsbesöket att informera vårdnadshavare om möjligheten till kostnadsfri vaccination.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Barn och unga som beviljats tandregleringar kan behöva byta vårdgivare
Smajla Dental AB har gått i konkurs i juni 2025. De 875 patienterna som har beviljats tandreglering hos Smajla Dental behöver nu byta vårdgivare.Sommarrapport om läget i vården vecka 29
Region Stockholm publicerar på torsdagar från och med den 26 juni en sommarrapport om läget i vården. Det här är den fjärde rapporten för sommaren 2025.Stabilt läge och tätt samarbete i förlossningsvården
Under sommaren föds många barn samtidigt som medarbetarna i förlossningsvården behöver få sina sommarledigheter.