För att webbplatsen ska fungera bra för dig och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den, använder vi kakor.
Om cookies
För att webbplatsen ska fungera bra för dig och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den, använder vi kakor.
Om cookies

Bättre samarbete ska ge fler jobb till långtidsarbetslösa

Många arbetsgivare vill anställa arbetslösa men det finns tyvärr hinder på vägen. Nu pågår ett förstudie som ska underlätta för arbetsgivare att anställa och för arbetslösa att komma i kontakt med rätt arbetsgivare. 

Det är Kompetensarena Stockholm som har initierat förstudien som genomförs gemensamt av Arbetsförmedlingen, Region Stockholm, Storsthlm och Stockholms stad. Finansiering sker med stöd från Europeiska Socialfonden. 

Den 11 juni presenterades resultatet av förstudiens nulägesanalys. Studien fokuserar på arbetsgivarnas behov och förutsättningar att anställa eftersom erfarenheter visar att det är i kontakten med dem som flaskhalsarna finns. 50 intervjuer gjorts med offentliga aktörer, arbetsgivare, branschorganisationer och ideella organisationer som alla har olika roller i arbetet med att hjälpa långtidsarbetslösa att bli självförsörjande.

Analysen av intervjuerna visar att kvaliteten behöver höjas i de offentliga aktörernas processer gentemot arbetsgivarna och samarbetet behöver effektiviseras. De offentliga aktörerna arbetar på olika sätt och arbetsgivarna upplever deras verksamhet som fragmenterad och kontakterna som ”ad hoc”-baserade med låg anpassning till företagens verksamhetslogik. Det behövs också bättre framförhållning, planering och kommunikation för att synkronisera individernas behov med arbetsgivarnas förutsättningar. 

Lösningar testas 

Förstudien går nu vidare med att under hösten testa ett  antal lösningsförslag, bland annat besöksbranschen. Förhoppningen är att lösningarna kommer att ligga till grund för ett genomförandeprojekt under 2026. 

Lösningarna handlar i huvudsak om bättre och effektivare rutiner för samverkan mellan arbetsförmedlare och arbetsgivare, uppdaterade kunskaper om arbetsmarknaden och olika yrkesroller för arbetsförmedlare och jobbcoacher samt att de arbetssökande erbjuds bättre möjligheter att förbereda sig inför mötet med en arbetsgivare. Bland förslagen finns även arbetsträningsplatser hos arbetsgivare inom efterfrågade yrken. 

– Det här är ett mycket viktigt projekt och jag ser positivt på att vi kan gå snabbt från ord till handling och testa lösningar. Det är brist på arbetskraft med rätt kompetens i flera branscher i Stockholmsregionen samtidigt som alltför många står utan arbete och det påverkar regionens konkurrenskraft negativ. Projektet visar också på vikten av att vi arbetar tillsammans över myndighetsgränserna för att lösa utmaningar av detta slag, säger Julika Lamberth Bagge, tillväxtchef, Region Stockholm. 

Långtidsarbetslöshet

  • Arbetsförmedlingen definierar långtidsarbetslöshet som mer än 12 månaders inskrivning hos Arbetsförmedlingen.
  • Förstudien fokuserar på dem som varit arbetslösa i mer än 24 månader.
  • I maj 2025 var mer än hälften av de inskrivna på Arbetsförmedlingen i Stockholms län långtidsarbetslösa.

    Arbetslösa i Stockholms län, maj 2025
    Inskrivna arbetslösa                                            90 289
    Varav arbetslösa mer än 12 månader                 37 294
    Varav arbetslösa mer än 24 månader                 19 531
    Källa: Arbetsförmedlingen.

Läs mer om Kompetensarena Stockholm

Kompetensarena Stockholm är en regionala samverkansplattform för kompetensförsörjning.

Läs mer om Kompetensarena Stockholm

Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.

Prenumerera

Fler nyheter

För att kunna ge feedback behöver du tillåta kakor.