
God tandhälsa bland barn och unga − men skillnader finns mellan områden
Barn och ungdomar i Stockholms län har generellt sett en god tandhälsa. Det visar rapporten Karies bland barn och ungdomar i Stockholms län 2024. Men det finns skillnader mellan olika områden.
Rapporten visar förekomst av karies i åldrarna 3, 6, 12, 19 och 23 år.
Av resultatet framgår att en mindre andel av barnen och ungdomarna i Stockholms län har kariesskadade tänder och att de har färre skadade tänder i jämförelse med Sverige i stort.
Rapporten visar dock på skillnader mellan geografiska områden där socioekonomiska faktorer spelar in. Till exempel hade inga undersökta treåringar i Vaxholm karies medan karies förekom hos 8,6 procent av treåringarna i Järva och 6,6 procent av treåringarna i Skärholmen. Resultatet för Stockholms län totalt är 3 procent.
Positiv utveckling bland 19-åringar
19-åringarnas tandhälsa visar på en fortsatt positiv utveckling. År 2024 var medelvärdet för antal kariesskadade tänder 4,12 hos den tredjedel av 19-åringarna som hade flest skadade tänder, vilket är nästan en halvering sedan 2004.
Ny redovisningsmetod från 2023
Sedan 2023 redovisas förekomst av karies vid den senaste undersökningen under en tvåårsperiod. I den här rapport innebär det alltså senaste undersökningen under perioden 2023–2024. Redovisningsmetoden gör det lättare att jämföra Region Stockholm med andra regioner, men svårare att jämföra Region Stockholms resultat med resultat tidigare än 2023.
Läs hela rapporten här: Karies bland barn och ungdomar i Stockholms län 2024
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Sommarrapport om läget i vården vecka 28
Region Stockholm publicerar på torsdagar från och med den 26 juni en sommarrapport om läget i vården. Det här är den tredje rapporten för sommaren 2025.Sommarrapport om läget i vården vecka 27
Region Stockholm publicerar på torsdagar från och med den 26 juni en sommarrapport om läget i vården. Det här är den andra rapporten för sommaren 2025.