
Utökat uppdrag inom specialiserad hudsjukvård till Karolinska och Danderyds sjukhus
Karolinska Universitetssjukhuset och Danderyds sjukhus får ett utökat uppdrag inom specialiserad hudsjukvård. Sjukhusen tillförs 18 miljoner kronor per år för att sammantaget ta emot 2 560 patienter för vård av bland annat invasiva melanom.
Kortversion
Visa merVisa mindre
- Karolinska Universitetssjukhuset och Danderyds sjukhus får ett utökat uppdrag inom hudsjukvård.
- Sjukhusen får 18 miljoner kronor per år för att vårda 2 560 patienter med bland annat invasiva melanom.
- Förändringen ska ge högre kvalitet i vården och bättre förutsättningar för forskning och utbildning.
Läs mer om vårt arbete med AI
Det nya uppdraget omfattar systembehandling med biologiska läkemedel för bland annat patienter med vissa svårbehandlade hudsjukdomar och vård för patienter som drabbats av invasiva melanom.
Patienter i Region Stockholm med behov av hudsjukvård får idag hjälp på akutsjukhus, inom vårdval specialiserad hudsjukvård och inom primärvården. Hälso- och sjukvårdsnämnden (HSN) har tidigare beslutat att vårdval specialiserad hudsjukvård ska avvecklas (HSN 2024-0483). Vården ska istället upphandlas enligt Lagen om offentlig upphandling (LOU). I samband med detta togs också beslut om att utreda en eventuell överföring av vissa patienter till regionägd vård.
HSN har nu beslutat att Karolinska Universitetssjukhuset och Danderyds sjukhus ges ett utökat uppdrag inom specialiserad hudsjukvård för att utföra systembehandling med biologiska läkemedel och vård för patienter med invasiva melanom.
Högre kvalitet i vården
Satsningen på att flytta delar av den avancerade hudsjukvården till sjukhusen innebär att Region Stockholms kostnader för vården kommer att öka med cirka fem miljoner kronor per år. Det beror bland annat på att akutsjukhusen har högre krav på akut omhändertagande, tillgänglighet och utbildning. Akutsjukhusen ansvarar också för svårare sjuka och mer resurskrävande patienter än vad de upphandlade aktörerna gör. HSN bedömer att de ökade kostnaderna är motiverade eftersom förändringen bland annat förväntas ge högre kvalitet i vården och skapa bättre förutsättningar för forskning och utbildning på akutsjukhusen.
– Det samlade omhändertagandet på sjukhusen förväntas bidra till ökad kvalitet och patientsäkerhet. Därutöver innebär förändringen att ansvaret för specialistläkarutbildningen inom hudsjukvård i sin helhet överförs till sjukhusen vilket kommer stärka kompetensen hos de hudläkare som utbildas i Region Stockholm säger Anders Ahlsson, sjukvårdsdirektör i Region Stockholm.
Successiv omställning
Omställningen ska göras successivt när vårdval hudsjukvård avvecklas. Avvecklingen av vårdvalet planeras i samband med att avtal tecknats upphandlad specialiserad hudsjukvård. Driftstart för de nya vårdgivarna förväntas under år 2027. Tidsramen är satt för att säkerställa att överföringen av vården sker på ett bra och strukturerat sätt.
Centralt i uppdraget till Karolinska Universitetssjukhuset och Danderyds sjukhus är att säkerställa god tillgänglighet för de patientgrupper som ska omhändertas.
För mer information se HSN 2025-0169: Utökat uppdrag inom specialiserad hudsjukvård för regionägd vård(Extern länk)
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter

Läget i vården i Region Stockholm vecka 2
Region Stockholm publicerar en rapport om läget i vården under jul- och nyårshelgerna. Det här är den fjärde rapporten om årsskiftet 2025/2026.