För att webbplatsen ska fungera bra för dig och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den, använder vi kakor.
Om kakor
Vit båt med svart text Bokbåten ligger vid kaj.

Det flytande biblioteket redo för höstens tur

Nu är det dags för bokbåtens hösttur! Mellan den 29 september och 3 oktober finns det chans att besöka det flytande biblioteket ute i skärgården.

Sedan starten 1953 har bokbåten, två gånger om året, försett öbor i ytterskärgården med nya läsupplevelser. Under en vecka på våren och en vecka på hösten stannar båten till vid bryggor från Arholma i norr till Utö i söder.

Bokbåten är ett samarbete mellan Region Stockholm och fyra kommuner;  Haninge Norrtälje, Värmdö och Österåker.

Omkring 3 000 titlar ombord

Bokbåten packas i förväg med omkring 3 000 böcker. Hyllorna fylls med skönlitteratur och facklitteratur för barn och för vuxna. Bokbåten tar också emot beställningar och önskemål i förväg från skolor, förskolor, föräldrar och övriga låntagare. Öar med skolor och förskolor har längre besökstid.

Här stannar bokbåten hösten 2025

Mellan den 29 september och 3 oktober är Bokbåten ute på höstens tur. Här hittar du datum och tider för de öar som får bokbåtsbesök.

På Norrtälje kommuns webbplats hittar du höstens turlista med datum och tider för alla bryggor som får besök av bokbåten.

Till turlistan på Norrtälje kommuns webbplats(Extern länk)

 

Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.

Prenumerera

Fler nyheter