
Sommarens utställning på Odenplans tunnelbanestation
Upptäck konsten i världens längsta konstutställning! Till priset av en SL-biljett kan du upptäcka konst på nära 100 stationer. På sju stationer växlingar vi konst - nu är sommarens utställning på Odenplans tunnelbanestation öppnad.
ABC-Staden av Soni Sagan
I montern har konstnären iscensatt ett noga genomtänkt överflöd av intryck. Var vi än vänder blicken finns det nya detaljer att upptäcka bakom glaset, en känsla vi kan känna igen från att röra oss i staden och samtidens bildflöden. I utställningen, eller installationen, ”ABC-Staden” presenteras visas tre skulpturer som tillsammans gestaltar Miljonprogrammets idévärld – Arbete, Bostad, Centrum. I Sagans arbeten står frågor om samhällsförändring, mänsklig tro och civilisatoriska vägskäl i fokus.
Utställningen visas till månadsskiftet 30 september 2025.
Konstväxlingar - utställningar på sju stationer
Konstväxlingar är tillfälliga utställningar på sju stationer i tunnelbanan. Ett-åriga utställningar visas på Gärdet, Slussen, Zinkensdamm, Mariatorget och Fridhemsplan med stor vernissage i oktober varje år. På Skanstull och Odenplan växlar utställningarna var tredje månad.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Tornedalingarnas dag firas den 15 juli
Den 15 juli hissar Region Stockholm Meänflaku, tornedalingarnas flagga, utanför landstingshuset för att uppmärksamma tornedalingarnas dag.Här kan du se film utomhus i sommar
I sommar arrangeras fler än 30 utomhusbiovisningar i Stockholms län, vid stränder och i stadsmiljö, med stöd av Region Stockholm.