För att webbplatsen ska fungera bra för dig och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den, använder vi kakor.
Om kakor
För att webbplatsen ska fungera bra för dig och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den, använder vi kakor.
Om kakor
Två kvinnor i operationskläder går längs en korridor.

Sommarrapport om läget i vården vecka 26

Region Stockholm publicerar på torsdagar från och med den 26 juni en sommarrapport om läget i vården. Det här är den första rapporten för sommaren 2025.

Sjukvårdens högsta chefer i Region Stockholm och regionens chefläkare träffas kontinuerligt under sommaren för att analysera läget, styra de gemensamma resurserna och vidta nödvändiga åtgärder. Samordning sker både centralt och lokalt.

– Denna vecka har det varit ett högt tryck på akutsjukhusen. Det är ofta så veckan efter midsommar när många stockholmare är kvar i stan samtidigt som det sker en viss neddragning av vårdplatser.

– Men samarbetet mellan sjukhusen och med den geriatriska vården fungerar väldigt väl, detsamma gäller vår samverkan med ASIH och kommunerna. Tillsammans har vi en god beredskap inför sommaren, säger Johan Bratt, chefläkare i Region Stockholm.

Några åtgärder som vidtas i Region Stockholm under sommaren

  • Varje sjukhus arbetar för att säkra upp sin bemanning
  • Fler geriatriska vårdplatser jämfört med förra sommaren
  • Etablerat samarbete och dialog med kommunerna under sommaren
  • Ambulanssjukvården anpassas efter årstid och behov

Sommaren 2025 i olika delar av vården

Akutsjukhusen

Vid akutmottagningarna kan det vara längre väntetider än vanligt. Patienterna prioriteras som vanligt efter medicinska bedömningar och de som har störst behov får vård först. Vårdens medarbetare gör sitt yttersta för att ta hand om alla patienter så snart de kan. 

Den specialiserade vården för äldre

Inom den specialiserade vården för äldre, den geriatriska vården, finns fler geriatriska vårdplatser jämfört med förra sommaren och betydligt fler platser inom den Avancerade sjukvården i hemmet (ASIH).

Förlossningsvård

Sommaren är en tid på året då många barn föds, samtidigt som även medarbetarna i förlossningsvården behöver få sommarsemester. Förlossningsklinikerna samarbetar för att bereda plats för de födande.

Ambulanssjukvård

Antalet ambulanser anpassas efter årstid och belastning. En ambulans stationeras i Vaxholm under sommaren. Den här sommaren är den första då jourläkarbilar, akutläkarbilar och helikopter har läkarbemanning dygnet runt.

Blodcentralen

Varje dag går det åt 100 liter blod i Stockholms sjukvård. Mest blod behövs till patienter med cancer och kroniska sjukdomar, och vid operationer. Under sommaren är det färre som ger blod, men behovet av blod kan vara lika stort som under andra delar av året.

Om du är mellan 18 och 60 år och frisk, har du goda möjligheter att bli blodgivare. Besök gärna Blodcentralen i sommar!

Boka tid eller anmäl dig här(Extern länk)

1177

1177 på telefon är tillsammans med vårdcentralerna första kontakten till vården. Det är viktigt att kontakta 1177 för rådgivning för att få hjälp på rätt vårdnivå. Ibland kan det vara väntetid men det är ändå viktigt att ringa. Bra information finns också på 1177.se. Om tillståndet är livshotande ska man ringa 112.

I sommar håller vårdcentraler, närakuter och akutmottagningar öppet som vanligt.

Samarbete med länets kommuner

Det sker ett nära samarbete mellan regionen och kommunerna i länet. Det är särskilt viktigt under sommaren för att säkerställa att patienter som är färdigbehandlade i sjukvården får stöd i hemmet eller särskilt boende om de behöver.

Så här rapporterar vi under sommaren 2025

Sommarrapporten om läget i vården rapporteras på torsdagar till och med den 21 augusti.

Ta del av samtliga sommarrapporter

Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.

Prenumerera

Fler nyheter

För att kunna ge feedback behöver du tillåta kakor.