
Fler behöver vaccinera sig mot covid-19 och influensa
Spridningen av influensa och covid-19 ökar. Det är viktigt att äldre och riskgrupper vaccinerar sig för att undvika allvarlig sjukdom.
Smittspridningen av covid-19 och influensa har de senaste veckorna ökat, men är fortfarande lägre jämfört med tidigare år. Både covid-19 och influensa förväntas dock öka ytterligare under vintern. För att få ett bra skydd mot allvarlig sjukdom och död är det viktigt att personer som rekommenderas vaccination använder sig av den möjligheten.
– Vaccinationstäckningen behöver öka i Stockholmsregionen. Jag vill uppmana alla som är födda 1959 och tidigare samt personer i riskgrupp att vaccinera sig med en gång om man inte redan gjort det. Det är en mycket viktig julklapp att ge sig själv och sina anhöriga, säger Maria Rotzén Östlund, smittskyddsläkare i Region Stockholm.
I Region Stockholm har nu 61 procent av dem över 65 år vaccinerat sig. Motsvarande siffra för covid-19 är 59 procent.
Fram till nyår är det möjligt att vaccinera sig mot covid-19 och influensa för rekommenderade grupper. Därefter finns viss möjlighet fram till 28 februari 2025, men med begränsad kapacitet.
Här finns mer information om vaccination mot covid-19 och influensa
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter

Överenskommelse om fakturering av digital vård
Region Stockholm har nått en överenskommelse med Kry om hur digitala vårdbesök ska rapporteras och faktureras.
Fler bjuds in att delta i testning för prostatacancer
Region Stockholm erbjuder fortsatt organiserad prostatacancertestning (OPT). Du som fyller 50 eller 56 år 2026 får för första gången chans att testa dig.
Vinnarna av Gyllene äpplet 2025 utsedda
Ett läkande och lärande patientsäkerhetsarbete och ett tryggt och närvarande ledarskap. Det är exempel på insatser som nu belönas med 2025 års Gyllene äpple.