
Förbättrad vård för patienter med nydebuterad hjärtsvikt
De som insjuknar i hjärtsvikt får nu snabbare rätt diagnos och rätt behandling. Det är möjligt genom att vården hålls samman på ett nytt sätt kring den som drabbats.
Hjärtsvikt är en allvarlig sjukdom med dålig prognos. Tillgången till behandling som lindrar symptom och räddar liv är otillräcklig. Cirka hälften av patienterna dör inom fem år vid obehandlad hjärtsvikt.
I Stockholms och Gotlands län har nu ett så kallat personcentrerat och sammanhållet vårdförlopp för hjärtsvikt införts. Det har resulterat i nya arbetssätt och rutiner som medfört förbättringar för patienter med nydebuterad hjärtsvikt.
Ett exempel på förbättring är att de tre diagnoskoderna för olika typer av hjärtsvikt används i större utsträckning än tidigare. Det ökar möjligheten för patienter med den allvarligaste formen att få rätt vård vid en hjärtsviktsmottagning.
Ett annat exempel är det nu finns en mall för att avgöra vilken mängd läkemedel som behövs för att uppnå önskad effekt. Det har bidragit till snabbare upptrappning av hjärtsviktsläkemedel och ökad användning av de nyaste läkemedlen, så kallade SGLT2-hämmare. Dessutom har ett regionalt vårdprogram för fysioterapi tagits fram.
Förbättringsarbetet för hjärtsviktpatienter fortsätter. På hjärtsviktmottagningarna pågår till exempel projekt för att etablera digital monitorering på distans. Då kan patienterna lämna data om EKG, blodtryck, syresättning i blodet och om hur de mår hemifrån.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter

Ny årsberättelse för läkemedelsarbetet i länet
Nya läkemedel, hur kostnaderna utvecklas, utbildningsinsatser och vikten av uppföljningar är områden som tas upp i ”Årsberättelse läkemedel 2025”.
Kraftig minskning av RS-virus hos de yngsta efter ny förebyggande behandling
Antalet spädbarn som behövt vård för RS-virus i Region Stockholm har minskat mycket tydligt under vintern.Ersta sjukhus får 20 miljoner kronor extra per år
Region Stockholm har beslutat att utöka vårdavtalet med Ersta diakonisällskap, vilket ger Ersta sjukhus ytterligare 20 miljoner kronor per år.