Parterna accepterat bud – ingen strejk
Kommunal, SKR och Sobona har accepterat medlarnas bud och strejken som skulle inledas den 18 april är avblåst.
Under våren har det pågått förhandlingar mellan Sveriges kommuner och regioner (SKR) och Kommunal i syfte att komma överens om nytt löneavtal. Eftersom förhandlingarna inte resulterade i någon överenskommelse varslade Kommunal om konflikt.
Idag har parterna accepterat medlarnas bud och strejken som skulle träda i kraft den 18 april klockan 07.00 är nu avblåst.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Höjd ersättning till barnmorskemottagningar för graviditetsövervakning och eftervård
Från och med den 1 juli 2025 höjs den fasta ersättningen för uppdraget graviditetsövervakning och eftervård till länets barnmorskemottagningar.Kvinnokliniken på Danderyds sjukhus ställer om till ett ”grönare” arbetssätt
Kvinnokliniken på Danderyds sjukhus genomför insatser för att bli en mer miljöanpassad och hållbar verksamhet.Äntligen köfritt till förebyggande behandling mot hiv
Vid årsskiftet väntade 500 personer på att få PrEP, förebyggande läkemedelsbehandling mot hiv. I dag finns det ingen kö längre.