
Så går Roslagsbanan vid en förlängning till city
Den 22 mars 2023 fattade trafiknämnden beslut om lokaliseringsutredningen för Roslagsbanan som slår fast att banan bör gå via Odenplan vid en förlängning till city.
Nu har flera alternativa dragningar av banans förlängningen till city undersökts och studerats djupare. I lokaliseringsutredningen fastställs det nu vilken ungefärlig dragning som rekommenderas. Tunneln kommer bli cirka tre kilometer lång och börja i området kring Albano.
– Trafikförvaltningen har tillsammans med kommunerna och andra parter utrett olika alternativ för Roslagsbanan till city. Vi har kommit fram till att en tunnel via Odenplan är det bästa alternativet utifrån resenärsnytta, genomförbarhet, kostnad och påverkan på miljön, säger John Söderberg, avdelningschef och ansvarig för investeringsprojekt vid trafikförvaltningen.
Arbetet med projekt Roslagsbanan till city leds av Region Stockholm genom trafikförvaltningen och sker i samverkan med Stockholms stad, Täby kommun, Vallentuna kommun, Österåkers kommun och staten. Andra parter som deltagit i arbetet med lokaliseringsutredningen är till exempel länsstyrelsen, andra myndigheter och allmänheten. Allmänna samråd har hållits under 2021 och 2022.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter

Stockholm i centrum när Europas kollektivtrafikledare samlades
Den 15–17 april samlades ledare från Europas kollektivtrafikmyndigheter i Stockholm för att diskutera ny teknik och framtidens resande i kollektivtrafiken.
Världsdagen för kollektivtrafik uppmärksammas den 17 april
Fredagen den 17 april firas World Public Transport Day över hela världen. För att främja hållbart resande erbjuder vi en förmånlig SL-biljett denna dag.Resultat från fördjupad fakturagranskning – inga oegentligheter konstaterade utanför trafikförvaltningen
Under mars har regionens förvaltningar och bolag – vid sidan av trafikförvaltningens pågående undersökning – genomfört interna fakturagranskningar.