Fler med nedsatt immunförsvar får en andra påfyllnadsdos
Nu erbjuds fler patienter med måttligt nedsatt immunförsvar en andra påfyllnadsdos (dos 4) av covid-19 vaccin. Det ska ha gått minst tre månader sedan senaste dos.
Erbjudandet gäller patienter mellan 18 och 64 år som har måttligt nedsatt immunförsvar till följd av sjukdom eller behandling. Det kan till exempel gälla immunbristsjukdom, reumatisk sjukdom eller cancersjukdom där patienten behandlas med kortison, biologiska läkemedel eller cytostatika. Behandlande läkare kan även göra en bedömning om patienten har behov av en fjärde vaccindos.
Sedan tidigare har patienter med kraftigt nedsatt immunförsvar erbjudits fler vaccindoser där vaccinationen genomförts vid Karolinska Universitetssjukhuset.
De som har måttligt nedsatt immunförsvar kan boka tid för covid-19 vaccination på valfri vaccinations-mottagning genom att gå in på sitt erbjudande i appen Alltid Öppet och svara på frågorna i hälsodeklarationen. Den som inte har appen kan ringa telefonbokningen eller besöka en drop-in mottagning.
Läs mer om covid-19 vaccination på 1177.se(Extern länk)
Läs beskrivningar av grupperna med nedsatt immunförsvar på Folkhälsomyndighetens webbplats.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Många gravida väljer vaccination mot kikhosta
För drygt ett år sedan blev vaccination mot kikhosta kostnadsfri för gravida i Stockholms län. Nu är cirka 70 procent av de nyförlösta mammorna vaccinerade.Region Stockholm är oberoende av hyrbemanning
Efter två års arbete med minskat beroendet av inhyrd bemanning i hälso- och sjukvården har antalet anställda ökat, kostnaderna reducerats och övertiden minskat.Stärkta insatser för psykisk hälsa och kortare köer till BUP
Region Stockholm får drygt 230 miljoner kronor i statliga medel för att utveckla specialistpsykiatrin och korta väntetiderna till BUP.