
Rapport om läget i ambulanssjukvården
Region Stockholm rapporterar återkommande om läget i ambulanssjukvården.
– Arbetet med sommarplaneringen fortsätter löpande enligt plan. Vi har ett bra samarbete inom förvaltningens verksamheter för att skapa förutsättningar för en stabil och trygg bemanning under sommaren och för att se till att resurser används där behovet är som störst. Det säger Jani Sundqvist, förvaltningschef för ambulanssjukvårdsförvaltningen i Region Stockholm.
Planeringen för sommaren tar sin utgångpunkt i utvärderingen av ambulanssjukvården som genomfördes efter förra sommaren. Region Stockholm har arbetat med större framförhållning, återkommande lägesuppföljningar och nära dialog med fackliga organisationer.
Några av åtgärderna sommaren 2026
- Planeras för mer kapacitet jämfört med förra året
- Mer av digitala stöd som underlättar hantering av vakanser och bemanning
- Förstärkta rekryteringsinsatser
- Chefer och stödfunktioner med ambulanskompetens arbetar operativt i verksamheten
- Ersättning till medarbetare som till exempel tar extrapass eller flyttar delar av semestern.
Ledningen inom ambulanssjukvården följer löpande läget inom ambulanssjukvården för att planera kapaciteten och vara flexibel vid ändrade förutsättningar. Under sommaren planeras regelbundna avstämningsmöten med chefläkarnätverk och produktionssamordning, där regionens högsta chefer ingår, för att snabbt kunna initiera och sätta in snabba åtgärder vid behov.
Det är mycket på gång inom ambulanssjukvården. Sedan i höstas pågår ett utvecklingsprojekt inom ambulanssjukvårdsförvaltningen som har en tydlig ambitionshöjning när det gäller kompetensförsörjning både på kort och lång sikt. Syftet är att ge patienten snabb och god vård och ge medarbetarna goda förutsättningar och en bra arbetsmiljö.
En viktig förändring inom ambulansen som också kommer att få betydelse i sommar är att ambulansen sedan årsskiftet styrs på ett nytt sätt som innebär att kapaciteten inom vården i större utsträckning kan ges när behoven är som störst. Det möjliggör att antalet ambulanser och bemanning i större utsträckning planeras utifrån det faktiska behovet.
Tid från larm till patient
Responstider mäts som den tid det tar från att det kommer in ett larm tills att ambulansen är framme hos patienten. Ärendena klassificeras efter prioritetsgrad, till exempel innebär prio 1 ett livshotande tillstånd där omedelbar insats krävs. Ambulansen ska vid denna prioriteringsgrad använda blåljus och siren.
Sammantaget kan konstateras att regionens invånare har fått prio 1-uppdrag med hög tillförlitlighet och jämn responstid de senaste åren, oberoende av till exempel semesterperioder eller årstids- och väderförhållanden. Prio 1-uppdrag består av en mindre del, cirka 250 av de över 1 000 uppdrag som ambulansen i Region Stockholm hanterar varje dag. Därmed kan responstiderna skilja sig på upp till ett par minuter mellan olika mätningar. Det finns naturliga variationer, som inom all vårdverksamhet. Senaste veckan var responstiden för prio 1-uppdrag 13 minuter och 42 sekunder, vilket är inom normalt tidsspann.
Här finns mer information och jämförelse mellan Region Stockholms responstider för prio 1-larm och övriga regioner.
Responstid för ambulans vid prio 1-larm(Extern länk)
Så här rapporterar vi om läget i ambulanssjukvården
Region Stockholm rapporterar veckovis om läget inom ambulanssjukvården fram till sommaren. Från och med juni ingår denna rapportering i den ordinarie sommarrapporten om läget i vården.

Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter

Rapport om läget i ambulanssjukvården
Region Stockholm publicerar på måndagar och torsdagar från och med den 7 maj en rapport om läget i ambulanssjukvården.

