
Ett allkonstverk har tagit plats på Skanstull
Lågtid är en utställning där musik, kollage och animation samspelar. Ellisif Hals och och Yuvia Mainis har samarbetat med tonsättare Cassius Lambert. Resultatet är en fantasifull och föränderlig värld där natur och stad flyter samman.
Lågtid visas på Skanstulls tunnelbanestation under perioden oktober 2025 - september 2026. Under våren 2026 kommer Lågtid att visas på Spårvägsmuseet på plan 4 i auditoriet under en vecka, datum kommer att publiceras på webbsidan.

Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter

Dags att söka verksamhetsstöd kultur för 2027
Nu är det dags för kulturaktörer att söka verksamhetsstöd kultur för 2027. Ansökan är öppen fram till den 1 september 2026.
Dans utan krav kan stärka patienters återhämtning efter sexuell utsatthet
En ny rapport visar att kravlös dans kan hjälpa patienter som har erfarenheter av sexuella övergrepp, sex mot ersättning eller att skada sig med sex.
Regeringsförslaget om sänkta priser i kollektivtrafiken
Den 26 maj presenterade regeringen ett förslag om tillfälligt sänkta priser i kollektivtrafiken. Den 9 juni tar fullmäktige ett formellt beslut om förslaget.