
Norrtäljebor med behov av högspecialiserad ögonsjukvård slipper resor
Norrtälje sjukhus och S:t Eriks Ögonsjukhus samarbetar nu för att ta vara på specialistkompetensen i Region Stockholm och för att underlätta för patienterna i Norrtälje. Invigningen av ögonmottagningen på Norrtälje sjukhus hölls idag den 7 april.
Kortversion
Visa merVisa mindre
- Norrtälje sjukhus och S:t Eriks Ögonsjukhus samarbetar nu för att ta vara på specialistkompetensen i Region Stockholm.
- Samarbetet innebär att vissa patientbesök på Norrtälje sjukhus ögonmottagning kombineras med distansdiagnostik från läkare på S:t Eriks Ögonsjukhus. Läkare från S:t Eriks Ögonsjukhus finns också på plats i Norrtälje vissa dagar i veckan.
- Samarbetet ger Norrtäljeborna tillgång till specialiserad ögonsjukvård närmare hemmet.
Läs mer om vårt arbete med AI
Samarbetet mellan Norrtälje sjukhus ögonmottagning och S:t Eriks Ögonsjukhus startade i februari och innebär att vissa patientbesök på Norrtälje sjukhus ögonmottagning kombineras med distansdiagnostik. Bilder från en undersökning bedöms då på distans av läkare på S:t Eriks Ögonsjukhus. Främst gäller det undersökningar som utförs av optiker eller undersköterska.
– Det är spännande med ett nytt arbetssätt som främjar tillgängligheten för patienterna, säger ögonläkare Rafel Hameid från S:t Eriks Ögonsjukhus.
Läkare från S:t Eriks Ögonsjukhus finns på plats på Norrtälje sjukhus vissa dagar i veckan. Men många bedömningar kan också ske med distansdiagnostik genom överföring av bilder mellan sjukhusen.
Tar tillvara på kompetens i Region Stockholm
– Att rekrytera ögonläkare är en utmaning. Samtidigt finns specialistkompetens i vår region, på S:t Eriks Ögonsjukhus i det här fallet. Det samarbete vi nu har kommer att ge Norrtäljeborna möjlighet till högspecialiserad sjukvård, utan att behöva resa långt, säger Towa Jexmark, VD för Tiohundra (Norrtälje sjukhus).
Ögonmottagningen på Norrtälje sjukhus är en specialistmottagning som utreder och behandlar olika syn- och ögonbesvär som kräver specialistkompetens. Det kan bland annat handla om glaukom, grå starr, åldersförändring i gula fläcken, glaskroppsavlossning eller infektioner och inflammationer.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Nu inleds perioden för vaccination mot influensa och covid-19
Från 14 oktober till 31 december kan du som är rekommenderad att vaccinera dig mot covid-19 och influensa göra det kostnadsfritt.Uppdatering om utbrottet av listeriainfektion i Stockholm 10 oktober
Inga nya bekräftade fall av listeriainfektion har rapporterats sedan föregående nyhetsuppdatering.Bra blodlager men fler blodgivare behövs
En blodgivning kan rädda upp till tre liv. Just nu är blodlagren bra i Stockholms län, men eftersom blod är en färskvara behöver lagren ständigt fyllas på.