
Historisk donation till Konserthuset inför 100-årsjubileet 2026
Konserthusstiftelsen har mottagit en unik donation om 100 miljoner kronor av Erling Perssons Stiftelse.
Donationen syftar till att stödja den mångskiftande verksamheten och bidra till att det för Stockholmsregionen ikoniska blå huset vid Hötorget blir än vackrare lagom till 100-årsjubileet.
Stefan Forsberg, VD för Konserthuset Stockholm, skriver i stiftelsens pressmeddelande "Tack vare denna donation och Region Stockholms årliga generösa stöd visar vi nu vad vi människor kan åstadkomma när vi bestämmer oss för att göra goda saker tillsammans. Gemensamt kan vi nu säkerställa att vårt blå konserthus med sitt fantastiska utbud fortsatt kan vara en skimrande oas i staden och skänka nya upplevelser, glädje och tröst åt människor under många år framöver!".
Region Stockholm är som huvudfinansiär en av de första att gratulera!
Bild: Stefan Forsberg och Stefan Persson. Fotograf Nadja Sjöström.

Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter

Sök verksamhetsstöd kultur senast 1 september
Nu är det dags för kulturaktörer att söka verksamhetsstöd kultur för 2027. Ansökan är öppen fram till den 1 september 2026.
Här kan du se film utomhus i sommar
Från juli till september 2026 arrangeras fler än 30 visningar av utomhusbio i länet med stöd av Region Stockholm. Här listar vi datum och platser.
