Presskontakter

Här hjälper vi dig som journalist att hitta aktuell information om Region Stockholms verksamhet och organisation.  

Övergripande frågor

Hit kan du vända dig med regionövergripande frågor såsom styrning och ledning, hälso- och sjukvård, ekonomi, miljö, HR, mänskliga rättigheter och regional utveckling. Vår telefonjour är öppen alla dagar, dygnet runt.

Trafikförvaltningen och SL

För frågor om SL, Waxholmsbolaget, Färdtjänsten och beslut i Trafiknämnden.

Hälso- och sjukvårdsförvaltningen

För frågor om sjukvård och hälsa. Telefonjour dygnet runt.

Förvaltning för utbyggd tunnelbana

För frågor om tunnelbanans utbyggnad.

Kulturförvaltningen

Carin Fahlén, pressansvarig

Fastigheter

Locum AB

Presstjänst, vardagar 08.00-16.00

Revision

Regionrevisorerna

Revisionsdirektör Anneli Lagebro

Politiska partier

Centerpartiet

Sofia Molin
Tf kanslichef
070–737 41 42
sofia.molin@regionstockholm.se

Linda Ekblom Jacobsson
Pressekreterare
070–737 72 16
linda.ekblom-jacobsson@regionstockholm.se

Kristdemokraterna

Jonas Sareld
Kanslichef
070–737 37 62
jonas.sareld@regionstockholm.se

Anna Forsberg
Pressekreterare
070–737 31 97
anna.forsberg@regionstockholm.se

Liberalerna

Erika Larsson
Pressekreterare
08–123 438 80
erika.k.larsson@regionstockholm.se

Miljöpartiet

Yasmin Acosta Romero
Pressekreterare
070–737 65 48
yasmin.acosta-romero@regionstockholm.se

Linna Fredström
Pressekreterare
070–737 32 61
linna.fredstrom@regionstockholm.se

Moderaterna

Emil Johansson
Presschef
070–737 76 33
emil.e.johansson@regionstockholm.se

Linnea Bali
Pressekreterare
070–737 57 53
linnea.e.lundgren@regionstockholm.se

Socialdemokraterna

Toni Eriksson
Presschef
070–737 69 23
toni.eriksson@regionstockholm.se

Nils Bergmark
Pressekreterare
070–737 68 90
nils.bergmark@regionstockholm.se

Ida Harju Håkansson 
Pressekreterare 
070–737 30 48
ida.harju-hakansson@regionstockholm.se

Sverigedemokraterna

Findel Madison
Pressansvarig
070–737 51 11
findel.madison@sd.se

Vänsterpartiet

Henrik Norling
Pressekreterare
070–737 64 12
henrik.norling@regionstockholm.se

Hälsa och vård

Capio S:t Görans sjukhus AB

Presstjänst, vardagar 08.00-19.00

08-587 020 43
info@capiostgoran.se

Danderyds Sjukhus AB

Presstjänst, vardagar 09.00-17.00

08-123 562 77
press.ds@regionstockholm.se

Folktandvården AB

Kommunikatör Kajsa Nilsson

08-123 166 11
kajsa.a.nilsson@regionstockholm.se

Karolinska Universitetssjukhuset

Presstjänst, vardagar 09.00-17.30

08-123 740 10
presstjanst.karolinska@regionstockholm.se

Patientnämnden

Kommunikationsansvarig Annette Birenbaum

072-574 87 43
annette.birenbaum@regionstockholm.se

S:t Eriks Ögonsjukhus AB

Kommunikationschef Kicki Morsing

070-737 50 02
08-123 231 34
karin.morsing@regionstockholm.se

Stockholms läns sjukvårdsområde, SLSO

Presstjänst, vardagar 09.00-15.45

08-123 404 44
press.slso@regionstockholm.se

Södersjukhuset AB

Presstjänst, vardagar 08.00-17.00

010-482 05 69
press.sodersjukhuset@regionstockholm.se

Södertälje sjukhus AB

Kontakta kommunikation via mail eller växel

08-123 240 00
kommunikation.sodertaljesjukhus@regionstockholm.se

TioHundra AB (med Norrtälje Sjukhus)

Pressansvarig Per Grundberg

070-00 38 217
0176-32 61 73

per.grundberg@tiohundra.se

  • Senast granskad: 2 november 2023