
Veckouppdatering Slussens nya bussterminal vecka 45
I Slussens nya bussterminal pågår såväl utbildningar som olika typer av arbeten. Det finns fortfarande inget datum för trafikstart och fokus ligger på att kunna öppna bussterminalen så snart som möjligt.
Utbildning av förare
Utbildningen av förare pågår även den här veckan. Det går att se bussar köra in och ut i bussterminalen via den in- och utfart som finns på Stadsgårdsleden.
Den uppmärksamme kan notera att det är vänstertrafik i bussterminalen.
Anledningen är främst att bussterminalen är byggd som en dockningsterminal med en separat vänthall, där resenärerna väntar bakom glasväggar och går ombord genom särskilda dörrar när bussen står på plats.
För den här typen av terminal är det en fördel att bussarnas framdörrar hamnar mot vänthallen. Eftersom svenska bussar har dörrarna på höger sida har terminalen utformats med vänstertrafik inne i anläggningen, så att passagerarsidan vetter mot vänthallen och hållplatslägena.
Det innebär att bussarna kör som vanligt i högertrafik på gatunätet. Vid infarten till terminalen växlar de över till vänstertrafik. Då hamnar bussarnas dörrar mot vänthallen, vilket gör på- och avstigningen smidigare och säkrare. Resenärerna behöver inte korsa bussarnas körvägar för att nå bussen.
Det är samma grundprincip som används i flera moderna terminaler och BRT-anläggningar internationellt: man anpassar körriktningen för att få dörrsidan mot plattformen.
Säkerhetsledare
Den här veckan har utbildningen av säkerhetsledare påbörjats. De har rekryterats specifikt till att arbeta i Slussens nya bussterminal.
Säkerhetsledarna är terminalens operativa säkerhetsfunktion. De ansvarar för att hantera larm och incidenter, samordna insatser med polis och räddningstjänst, övervaka resenärsflöden, arbeta med brandskydd och bidra till en trygg och välfungerande terminal för både resenärer och personal.
Tillgänglighet
Tillgänglighetsorganisationer har varit på platsbesök för att se hur bussterminalen fungerar för personer med funktionsnedsättning. Vi har identifierat några förbättringar som behöver utföras innan bussterminalen kan öppna för resenärer.
Övriga aktiviteter
Under veckan har personal från Reitan varit och kollat in lokalen som ska bli en Pressbyrå. Lokalen ska inredas och det är ett arbete som kommer att påbörjas inom kort.
Det har även gjorts platsbesök för att se var i bussterminalen reklamtavlor ska sättas upp.
Det pågår förberedelser för kommande tekniska provningar och arbetet med att åtgärda besiktningsanmärkningar och kvarstående arbeten fortsätter.
Det kommer att pågå arbeten i bussterminalen åtminstone fram till sommaren 2027 och trafikförvaltningen prioriterar de kvarstående arbetena så att de som påverkar trafikstarten har högsta prioritet.

Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
Prenumerera