
Byggstart till våren för Tvärbanan till Helenelund
Nu har projekt Tvärbanan till Helenelund gått ut på upphandling för att hitta entreprenörer som kan bygga ut Tvärbanan mellan Bromma flygplats och Ursvik.
I drygt två år har arbetsområdena för Tvärbanan till Helenelund stått öde och många har undrat vad som händer, och när arbetena på banan ska återupptas. Bakom kulisserna har det hänt desto mer.
– Jag är väldigt stolt och glad att vi nu är redo att gå vidare, säger Filippa Jansson, projektledare för sträckan Bromma-Ursvik.
Vad är det som har tagit så lång tid?
– Efter stoppet 2024, när kontraktet med den tidigare entreprenören sades upp, var frågorna många och stora. Vad hade vi för underlag att utgå från, hur skulle vi gå vidare, vad fick vi göra i den ovanliga situationen av en hävning? Det fanns en press att bli klar så snabbt som möjligt, men samtidigt behövde vi ta hänsyn till risker och säkerställa kostnadseffektiva val.
För att få kontroll över projektet valdes en utförandeentreprenad för mark- och BEST-arbeten (bana, el, signal och tele). Därför handlades nya projektörer upp våren 2025. Deras arbete är nu färdigt.
Den sträcka som nu ligger ute för anbud är cirka tre kilometer lång och får tre nya hållplatser; Solvalla, Rissne och Ursviks torg. Om allt går som planerat kan byggstart ske under våren 2027. Nästa delsträcka, från Ursviks torg till Helenelund, utför just nu förberedande arbeten i Kista. Även den beräknas få byggstart under nästa år.

Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
Prenumerera