Nu öppnar de nya mottagningarna i ögonsjukvården
Under 2026 förändras organisationen av den specialiserade ögonsjukvården. Vården samlas i större mottagningar som ska bidra till en mer jämlik vård, med samma behandlingar på alla mottagningar. Nu öppnar de nya mottagningarna.
Kortversion
Visa mer av kortversionen
- Den 1 oktober öppnar de nya mottagningarna för specialiserad ögonsjukvård.
- Den specialiserade ögonsjukvården samlas i större mottagningar som erbjuder samma behandlingar oavsett mottagning.
- Om du har haft kontakt med en ögonmottagning som stänger eller flyttar ska du ha blivit remitterad till en mottagning i närheten av den mottagning du besökt tidigare.
Läs mer om vårt arbete med AI
De nya mottagningarna börjar ta emot patienter den 1 oktober 2026 och drivs av följande vårdgivare:
Aleris Sjukvård AB
- Brommaplan
- Farsta centrum
- Nacka forum
- Centrala Sundbyberg (öppnar under första kvartalet 2027)
Capio Medocular AB
- Globen, Johanneshov
Optalmica Stockholm AB
- Sollentuna sjukhus
- Hagastaden, Solna
- Täby centrum
ÖgonLasern i Stockholm AB
- Kungsholmen, Stockholm
- Odenplan, Stockholm
Ny mottagning i Södertälje
Utöver mottagningarna ovan ska S:t Eriks ögonsjukhus öppna en mottagning för specialiserad ögonsjukvård i Södertälje, enligt beslut i hälso- och sjukvårdsnämnden den 16 juni 2026. Mottagningen beräknas ta emot patienter från mitten av november 2026.
Påverkan för patienter inom specialiserad ögonsjukvård
De nya upphandlade mottagningarna börjar ta emot patienter från och med den 1 oktober 2026.
Om du har haft kontakt med en ögonmottagning som stänger eller flyttar ska du ha blivit remitterad till en mottagning i närheten av den mottagning du besökt tidigare. Din vårdgivare informerar dig om hur det går till. Vill du gå till en annan mottagning än den du blir remitterad till har du rätt att välja mottagning i hela Region Stockholm.
Ögonmottagningar i Stockholms län(Extern länk)
Del av omställningsplanen för vårdval
Förändringen beror på att avtalsformen för den specialiserade ögonsjukvården har ändrats. Tidigare upphandlades vården enligt lagen om valfrihetssystem (LOV), så kallat vårdval. Sedan 2025 upphandlas den i stället enligt lagen om offentlig upphandling (LOU). Bakgrunden är att hälso- och sjukvårdsnämnden (HSN) och primärvårdsnämnden (PVN) i juni 2023 beslutade om en omställningsplan för vårdval.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Om upphandling av nytt huvudjournalsystem i Region Stockholm och Gotland
Förtydligande med anledning av medierapportering kring Regions Stockholms upphandling av nytt huvudjournalsystem.
Ungdomens Hus kan flytta till Norra Hagastaden
Karolinska Universitetssjukhusets tidigare huvudbyggnad i Solna kan bli lokal för Ungdomens Hus.
