
Dags för samråd om Roslagsbanan till city
Region Stockholm planerar att förlänga Roslagsbanan i en ny tunnel från station Universitetet, via Odenplan till T-Centralen. Nu presenteras hela projektet i ett samråd där du är välkommen att få veta mer och lämna dina synpunkter.
Den 15 september börjar samrådet om järnvägsplan och miljöprövning för Roslagsbanan till city. Järnvägsplanen tas fram i samordnat planförfarande med Stockholms stads arbete med detaljplaner.
I materialet för järnvägsplanen ingår bilder och beskrivningar av den planerade anläggningen och dess två nya stationer vid Odenplan och T-Centralen. Vi utreder också de konsekvenser som utbyggnaden bedöms få för människor och miljö, både under byggtid och drifttid. Miljöprövningen handlar framför allt om vilken påverkan projektet kan få på grundvattnet och vilka åtgärder som planeras för att minska den.
Så kommer utbyggnaden att märkas
För att bygga den nya järnvägen, som i princip helt ska gå i en tunnel under de norra och centrala delarna av innerstaden, ska arbetstunnlar sprängas ut och flera arbetsområden ovan jord behöver anläggas. Efter utbyggnaden kommer ytorna att återställas. De nya stationerna planeras inte att få egna ingångar ovan jord, utan integreras med nuvarande stationer vid Odenplan och T-Centralen.
Välkommen till öppet hus
I Gustav Vasa skola vid Odenplan ordnas två öppet hus-möten under samrådsperioden, 22 september och 6 oktober, mellan klockan 16.00 och 19.00. Dit är du välkommen för att ta del av informationsmaterial och ställa dina frågor direkt till dem som arbetar med planeringen av Roslagsbanan till city. All information finns också tillgänglig på regionstockholm.se/samradrbc
Synpunkter ska ha inkommit till Region Stockholm senast den 12 oktober.
Ökad kapacitet för framtidens resande
När Stockholmsregionen växer och fler reser mellan kommunerna i nordost och Stockholm behöver vi höja kapaciteten i kollektivtrafiken. Redan i dag reser cirka 50 000 personer med Roslagsbanan varje dag och om 25 år beräknas de vara mer än dubbelt så många. De flesta som kommer till Östra station byter till tunnelbanan för att resa vidare. Där är det redan nu mycket trångt på Röda linjens tåg till T-Centralen i rusningstrafik. Genom att förlänga Roslagsbanan via Odenplan till T-Centralen blir resorna ännu smidigare och snabbare för framtidens resenärer.
Läs mer och lämna dina synpunkter här senast den 12 oktober.(Extern länk)

Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
Prenumerera

