Aktuell statistik från Socialstyrelsen visar fler vårdplatser i Region Stockholm
Region Stockholm når Socialstyrelsens riktvärde för disponibla vårdplatser inom somatisk slutenvård. Jämfört med 2022 var antalet vårdplatser i genomsnitt 4 208 år 2025. Det är en ökning med 298 vårdplatser.
Kortversion
Visa mer av kortversionen
- År 2025 hade Region Stockholm i genomsnitt 4 208 vårdplatser, vilket är en ökning med 298 platser sedan 2022.
- Det beräknade behovet är 4 158 platser i årsgenomsnitt, regionen når nu Socialstyrelsens riktvärde.
- Regionen har 1,7 vårdplatser per 1 000 invånare jämfört med 1,4 i riket.
Läs mer om vårt arbete med AI
– Socialstyrelsen konstaterar att Region Stockholm nu, på systemnivå och över året som helhet, i huvudsak har balans mellan behov och vårdplatskapacitet. Nu behöver vi fortsätta utveckla kapacitetsstyrningen så att rätt typ av vårdplatser finns tillgängliga där de behövs, året runt. På så sätt kan vi ytterligare minska de överbeläggningar och utlokaliseringar som fortfarande förekommer, säger Mikael Ohrling, sjukvårdsdirektör med ansvar för produktions- och kapacitetssamordning i Region Stockholm.
Socialstyrelsens årliga uppföljning visar att Region Stockholm under 2025 i genomsnitt hade 4 208 disponibla vårdplatser inom somatisk slutenvård, jämfört med ett beräknat behov på 4 158 vårdplatser. Antalet disponibla vårdplatser har ökat med åtta procent och regionen uppnår riktvärdet för första gången sedan 2022 då modellen infördes. Enligt Socialstyrelsen har Region Stockholm nu 1,7 disponibla vårdplatser i den somatiska slutenvården, exklusive intensivvården, per tusen invånare. Riksgenomsnittet är 1,4 vårdplatser per tusen invånare vilket innebär att det i genomsnitt finns nästan 30 procent fler slutenvårdsplatser i Stockholm än riksgenomsnittet.
– Att regionen ökat antalet slutenvårdsplatser med nästan 300 platser eller cirka åtta procent på tre år är en nödvändig förbättring. Det är ett kvitto på det långsiktiga arbetet för att öka kapaciteten som har gjorts inom hälso- och sjukvården i Region Stockholm. Vården har också blivit effektivare bland annat genom bättre planering och ny teknik, men vi behöver fortsätta att öka effektiviteten och förbättra flödena i sjukvården så att fler patienter får vård snabbare, säger Caroline Hällsjö Sander, sjukhusdirektör för Danderyds sjukhus och samordnare för produktions- och kapacitetsstyrning inom hälso- och sjukvården i Region Stockholm.
Samtidigt som antalet vårdplatser ökat har, enligt Socialstyrelsen, behovet av slutenvård minskat något jämfört med föregående år vilket också bidrar till att Region Stockholm når Socialstyrelsens riktmärke.
Enligt uppföljningen av intensivvården har antalet IVA-platser i regionen ökat med 4,3 platser mellan 2022 och 2025. Idag finns 85,3 disponibla IVA-platser i regionen. Det innebär att Stockholm inte når upp till Socialstyrelsens riktmärke på 87,8 platser. Socialstyrelsen ändrade också sin metod för beräkning av riktmärket för behovet av IVA-platser. Mellan 2024 och 2025 ökade Socialstyrelsens bedömning av behovet av IVA-platser i regionen med 2,6 platser. Om metoden för beräkningen av riktvärdet varit oförändrad är det sannolikt att det uppskattade behovet i Region Stockholm varit högre. Inom Region Stockholm pågår nu ett arbete för att öka antalet IVA-platser ytterligare.
Goda förutsättningar men fortsatta utmaningar
Socialstyrelsens analys visar också att Region Stockholm är en av de regioner som bedöms kunna möta vårdplatsbehovet på medellång sikt. Bedömningen bygger bland annat på fortsatt förbättrade arbetssätt, bättre kapacitetsstyrning och omställningen till mer specialiserad dagvård och nära vård.
Samtidigt visar Socialstyrelsens uppföljning att det finns fortsatta utmaningar i Region Stockholms sjukvård. Antalet överbeläggningar och utlokaliseringar har ökat något jämfört med föregående år, vilket visar att vårdplatser inte alltid finns tillgängliga på rätt plats eller vid rätt tidpunkt på året.
Läs hela rapporten "Vårdplatskapacitet i balans"(Extern länk)
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter

Rapport om läget i vården vecka 26
Region Stockholm publicerar på torsdagar från och med den 11 juni en sommarrapport om läget i vården. Det här är den tredje rapporten sommaren 2026.
Region Stockholm deltog i Natos största medicinska övning
Region Stockholm deltog i Natos största medicinska övning, Vigorous Warrior 26, som samlade 2000 deltagare från 32 länder.
Rapport om läget i vården vecka 25
Region Stockholm publicerar på torsdagar från och med den 11 juni en sommarrapport om läget i vården. Det här är den andra rapporten sommaren 2026.