
Region Stockholms kulturdirektör går vidare till Kulturrådet
Regeringen har utnämnt en ny generaldirektör för Statens kulturråd. Eva Bergquist, kulturdirektör i Region Stockholm, tillträder tjänsten i augusti 2026.
Eva Bergquist har varit kulturdirektör och chef för kulturförvaltningen i Region Stockholm sedan maj 2014.
– Tillsammans med medarbetarna på kulturförvaltningen har Eva Bergquist stärkt Region Stockholm som en tydlig och viktig aktör för kulturlivet i Stockholms län. Jag vill tacka Eva för hennes starka insatser och önskar henne stort lycka till i sin nya roll som generaldirektör för Kulturrådet, säger regiondirektör Emma Lennartsson.
– Vårt arbete på kulturförvaltningen präglas av en genuin övertygelse om att vi tillsammans gör skillnad, varje dag. Tillsammans har vi skapat möjlighet för en mångfald av röster, scener och konstnärliga uttryck i vårt län. Tillsammans har vi öppnat nya världar för våra invånare. Tack för förtroendet att ha fått leda en så fin förvaltning i tolv år, säger Eva Bergquist.
Eva Bergquist tillträder sitt nya uppdrag i augusti 2026. En ställföreträdande kulturdirektör kommer att tillsättas.

Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter

Sök verksamhetsstöd kultur senast 1 september
Nu är det dags för kulturaktörer att söka verksamhetsstöd kultur för 2027. Ansökan är öppen fram till den 1 september 2026.
Här kan du se film utomhus i sommar
Från juli till september 2026 arrangeras fler än 30 visningar av utomhusbio i länet med stöd av Region Stockholm. Här listar vi datum och platser.
