Människor som går på en gata.

Arbetsmarknad i balans men konkurser på fortsatt hög nivå

Stockholmsregionen inleder 2026 med en arbetsmarknad i balans men under press. Sysselsättningen är fortsatt hög, medan varsel och konkurser håller sig på förhöjda nivåer. Det visar ny statistik från Region Stockholm.

Varje kvartal presenterar Region Stockholm statistik som ger en bild av läget i Stockholmsregionen med fokus på arbetsmarknad och näringsliv. 

När det första kvartalet för 2026 summeras står det klart att arbetslösheten ligger på en stabil nivå och att konkurserna fortfarande ligger på höga nivåer. Näringslivets stämningsläge var positivt in i 2026, men osäkerhet i omvärlden gör att förväntningarna skruvas ner.

Sysselsättning och arbetslöshet håller sig stabila

I februari 2026 var sysselsättningsgraden 78,3 procent bland personer i åldern 20–65 år i Stockholms län. Skillnaderna mellan könen är fortsätt tydliga – männens sysselsättningsgrad uppgår till 82,5 procent jämfört med kvinnornas 78,5 procent. Totalt var drygt 1 266 000 personer sysselsätta i länet, varav närmare 968 000 inom näringslivet.

Arbetslösheten uppgick till 5,7 procent i februari, med stora variationer mellan länets kommuner. Högst var den i Södertälje med 9,2 procent, och lägst i Vaxholm med 3,2 procent. Skillnaden mellan inrikes och utrikes födda är fortsätt betydande – 3,7 respektive 9,9 procent.

Konkurser på fortsatt hög nivå

Under årets tre första månader har 1 006 företag försatts i konkurs i Stockholms län, vilket motsvarar drygt 335 per månad. Totalt har 1 465 anställda drabbats av konkurser hittills under 2026. Nivåerna är fortsätt höga men utan de dramatiska toppar som präglade 2025, bland annat till följd av Northvolts konkurs.

Näringslivet svagt positivt, men stor osäkerhet

Konjunkturindikatorn för kvartal 1, 2026 uppgår till 102,5 – en nivå som indikerar ett normalt till något starkare stämningsläge i näringslivet. Handel uppvisar det starkaste stämningsläget med ett värde på 106,5, medan Tillverkningsindustrin är den bransch med svagast stämningsläge. Men sett till hur läget tolkades vid årsskiftet är det en tydlig vändning ner i konjunkturindikatorn. Totalt har 8 641 nya företag registrerats under årets fyra första månader, med 1 915 nya företag enbart i april.

Geopolitisk osäkerhet – Hormuzsundet en ny riskfaktor

Utvecklingen i Mellanöstern och konflikten kring Hormuzsundet utgör en tilltagande osäkerhetsfaktor för Stockholmsregionens arbetsmarknad och näringsliv. Irankriget och stängningen av Hormuzsundet har drivit upp globala energipriser och försämrat tillväxtutsikterna i Sverige, och regeringen bedömer att lågkonjunkturen nu blir mer utdragen än tidigare prognoser pekat på.

För Stockholmsregionen, som är starkt beroende av en välfungerande tjänste- och techsektor med internationella kopplingar, kan effekterna märkas på flera sätt. Den tydligaste påverkan sker genom ökade transportkostnader och fördyrad handel, och störningar i energileveranser riskerar att leda till högre el- och energipriser i Europa.

Under kvartal 1 har effekterna haft en begränsad påverkan, men inför sommarhalvåret kan en möjlig brist på drivmedel få stor påverkan på både på tillväxten generellt. En bransch som kan drabbas hårt är besöksnäringen som har sina viktigaste månader under sommaren.   

Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.

Prenumerera

Fler nyheter

Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera bra och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den. Vill du tillåta det?
Om kakor