En grupp människor som står inomhus i en trappa.
Foto: Susanne Walström

Stockholm i centrum när Europas kollektivtrafikledare samlades

Den 15–17 april samlades ledare från Europas kollektivtrafikmyndigheter i Stockholm för att diskutera hur kollektivtrafiken kan bli mer pålitlig och utvecklas i takt med ny teknik och framtidens resande.

Stockholm stod värd för EMTA:s (European Metropolitan Transport Authorities) årliga möte där beslutsfattare från Europas storstadsregioner samlas för att diskutera framtidens kollektivtrafik. I fokus stod hur kollektivtrafiken kan bli mer stabil och förutsägbar genom tydligare styrning och bättre utformade trafikavtal – frågor som påverkar punktlighet, information och resenärernas förtroende. En viktig fråga är hur autonoma lösningar, som självkörande bussar, bilar och nya mobilitetstjänster, ska integreras med kollektivtrafiken.

– Resenärer ska kunna lita på att kollektivtrafiken fungerar i vardagen. Nu står vi inför ett teknikskifte där autonoma fordon kommer bli en del av transportsystemet. För oss handlar det inte om att testa vid sidan av – utan om att integrera dem i kollektivtrafiken så att hela resan fungerar. Vi behöver fokusera på mobilitet som helhet mer än bara traditionell kollektivtrafik, säger Erik Norling, chef för trafikförvaltningen i Region Stockholm och ordförande i EMTA.

Under mötet diskuterades också hur nya lösningar kan integreras med befintlig trafik och hur samarbetet mellan olika aktörer kan stärkas för att skapa ett mer sammanhållet transportsystem.

– Europas storstäder delar många av samma utmaningar. Genom att arbeta närmare varandra kan vi utveckla kollektivtrafiken så att den blir mer robust, attraktiv och bättre anpassad till resenärernas behov, säger Thomas Geier, generalsekreterare för EMTA.

Stockholm lyfts fram som en av Europas ledande kollektivtrafikregioner, med ett omfattande kollektivtrafiknät och högt resande, vilket gör staden till en naturlig värd för mötet.

Fakta

  • EMTA samlar kollektivtrafikmyndigheter i Europas storstadsregioner
  • Mötet hålls i Stockholm den 15–17 april
  • Fokus: styrning, trafikavtal, ny teknik och multimodala transporter

Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.

Prenumerera

Fler nyheter

Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera bra och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den. Vill du tillåta det?
Om kakor