Förändringar i regionledningskontorets ledning
Säkerhetsdirektör Ari Stenman har kommit överens med regiondirektör Emma Lennartsson att tillfälligt lämna sitt uppdrag.
Ari Stenman är föremål för en rättsprocess som rör tjänsteutövning i hans tidigare roll som säkerhetschef och säkerhetsskyddschef på Polismyndigheten. Av stämningsansökan framgår att han är misstänkt för anstiftan av dataintrång. Under den tid som Ari Stenman är föremål för den rättsliga processen kommer chefsjurist Katarina Back att vara tillförordnad direktör för Säkerhet och beredskap samt tillförordnad säkerhetsskyddschef.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Vad händer efter valet?
Efter valet börjar arbetet med att fastställa det slutliga valresultatet och forma den nya politiska organisationen i Region Stockholm.Följ rösträkningen i regionvalet
Den 13 september kl. 20.00 stänger vallokalerna och rösträkningen påbörjas. Du kan följa rösträkningen via Valmyndigheten.Felaktiga uppgifter om Region Stockholms säkerhetsprövningar
Det förekommer felaktiga uppgifter i media om hur regionen arbetar med säkerhetsprövningar. Här följer ett kortfattat klargörande.