Regler för ersättning till donatorer moderniseras
Ersättningen till levande donatorer av organ och vävnader har setts över för att anpassas till dagens kostnadsnivåer och behov.
Principen bakom beslutet är fortsatt att levande donatorer ska hållas ekonomiskt skadeslösa. Därför ska donatorn ha rätt att söka ersättning för inkomstbortfall och för merkostnader som direkt hänger samman med donationen.
Den vanligaste organdonationen från en levande donator är en njure. Under perioden 2020-2024 hanterade hälso- och sjukvårdsförvaltningen i snitt 60 ärenden om donatorsersättning per år.
Det beslut som hälso- och sjukvårdsnämnden nu har fattat innebär att det blir tydligt att merkostnader som inte fanns tidigare ersätts, som trängselskatt. Beräkningen för kostersättning moderniseras också. Beslutet förtydligar dessutom att rätten att söka ersättning omfattar kostnader som kan uppstå under utredningsfasen, även om donationen inte genomförs.
Förutom att se till att levande donatorer inte går med ekonomisk förlust när de ger bort ett organ är förhoppningen att en ökad tydlighet och förutsägbarhet kring ersättningen kan stärka donatorers förtroende för systemet, och på sikt bidra till att fler väljer att donera.
Ta del av beslutet:
Ersättning till levande donatorer av organ och vävnad
Läs mer om donationer av organ och vävnader på 1177.se:
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter

Välkommen till Region Stockholm på Järvaveckan
Här kan du testa din hälsa, kika in i en ambulans, få information om hur vården fungerar och låta barns gosedjur bli undersökta av en nalledoktor.
Kostnadsfri HPV-vaccination till alla till och med 26 år
Nu kan alla personer som ännu inte fyllt 27 år vaccinera sig kostnadsfritt mot HPV i Stockholms län.
Martin Andersson blir ny chefläkare i Region Stockholm
Martin Andersson blir ny chefläkare och avdelningschef för Patientsäkerhet och beredskap på hälso- och sjukvårdsförvaltningen från oktober 2026.