
Ny skrift om barnkonventionen på bibliotek
Folkbiblioteken har länge arbetat utifrån barnkonventionen i sin verksamhet med många goda exempel på hur barn och unga kan bli delaktiga. Men barnkonventionen rymmer så mycket mer. En ny skrift ger underlag för diskussion och fortsatt arbete.
En ny skrift från Regionbibliotek Stockholm reflekterar kring några av de artiklar som barnkonventionen består av utifrån ett biblioteksperspektiv. Skriften innehåller även en workshopdel som riktar sig till arbetsgrupper på folkbibliotek.
För dig som arbetar på folkbibliotek
Använd skriften som ett underlag för era diskussioner i arbetsgruppen! Ni kanske inte håller med om allt, men framför allt kan ni alldeles säkert bidra med egna reflektioner, utifrån er egen bibliotekspraktik.
Barnkonventionen på bibliotek
Barnkonventionen är svensk lag sedan 2020 och gäller alla som arbetar på bibliotek. Det är ytterst bibliotekschefens ansvar att barnkonventionen genomsyrar arbetet på biblioteket.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter

Nu är det dags för bokbåtens vårtur i skärgården!
Bokbåten ger sig ut i Stockholms skärgård mellan 4-8 maj. På båten kan besökare ta del av böcker för alla åldrar.
Hyllmeter åt kvinnorna – digital kvinnohistoria tar plats i länsmuseets arkiv
Nu är det klart vad som ska arkiveras under 2026 i Stockholms läns museums och Kvinnohistoriskas gemensamma projekt Hyllmeter åt kvinnorna.
