
Prostatacancervården i Region Stockholm utvecklas
För att prostatacancervården ska bli mer jämlik och sammanhållen för patienterna införs en nätverksmodell. Prostatacancercentrum vid tre akutsjukhus ska utveckla enhetliga arbetssätt och bli ett nav i vården av patienter med prostatacancer.
Ett viktigt skäl till att stärka prostatacancervården är att korta ledtiderna från diagnos till behandling.
Region Stockholm ska ha tre prostatacancercentrum; på Karolinska Solna, Södersjukhuset och S:t Görans sjukhus. Respektive centrum ska ta emot remisser för patienter diagnostiserade med prostatacancer och ansvara för att genomföra multidisciplinära konferenser (MDK) för att ta ställning till, och genomföra, behandling.
Prostatacancercentrum inrättas på de sjukhus som redan i dag har onkologisk vård vid prostatacancer. Danderyds sjukhus kommer även fortsättningsvis kunna ta emot remisser för kirurgi.
Goda resultat och utmaningar
Utredningen som ligger till grund för beslutet visar att prostatacancervården i Region Stockholm uppnår goda resultat i internationella och nationella jämförelser och att resultaten för femårsöverlevnad utvecklas positivt. Men det finns också utmaningar. Ett exempel är att nå mål för ledtider inom ramen för standardiserade vårdförlopp.
Fortsatt utveckling av prostatacancervården i Region Stockholm(Extern länk)

Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter

Kostnadsfria resor kan öka deltagandet i bröstcancerscreening
Kostnadsfria resor med kollektivtrafik kan vara ett sätt att öka deltagandet i bröstcancerscreening i områden med lågt deltagande.
Screening mot cancer räddar liv
Ju tidigare cancer eller förstadier till cancer upptäcks, desto större är chansen att bli botad. Screening är en livräddande insats.
Psykisk hälsa och suicidprevention i Region Stockholm
Region Stockholm arbetar brett för att stärka den psykiska hälsan och förebygga suicid i nära samverkan med kommuner, myndigheter och andra samhällsaktörer.