
Två biopremiärer för Film Stockholms samproduktioner i vår
Bland vårens svenska biopremiärer finns två av den regionala filmfonden Film Stockholms samproduktioner, dokumentärerna ”Aleque & Issay” av Tora Mkandawire Mårtens och ”Dialogpolisen” av Susanna Edwards.
”Aleque & Issay”
Tora Mkandawire Mårtens är tillbaka med en ny dokumentär efter dubbelt guldbaggelönade ”Martha & Niki” från 2017. Tvillingarna Aleque och Issay är bara tre år när de flyttar med sin mamma, pappa och lillasyster till mångmiljonstaden Beijing i Kina. De kommer till en tom lägenhet på 26:e våningen bland motorvägar och skyskrapor. Aleque och Issay förstår ingen kinesiska och saknar sina leksaker. Snart ska de börja förskolan och åka skolbuss själva varje dag.
Regi: Tora Mkandawire Mårtens
Producenter: Tora Mkandawire Mårtens, Kalle Boman (Neo Publishing AB)
Premiär: 2025-04-11
”Dialogpolisen”
Demonstrationståg. Koranbränningar. Klimataktioner. Mitt i stormens öga står en grupp svenska poliser vars uppgift är att säkra allas rätt till yttrandefrihet. Det polariserade samhället är deras vardag. En brokig grupp starka viljor med mycket humor och ett gemensamt kall att försvara demokratin: med dialog som vapen.
2022 fick dokumentärfilmaren Susanna Edwards följa en grupp dialogpoliser på nära håll under koranbränningar, klimataktioner och riksdagsval. Filmen ger en unik inblick i en yrkesgrupp som har en till synes omöjlig uppgift.
Regi: Susanna Edwards
Producent: Susanna Edwards (Siren Film)
Premiär: 2025-04-25
Om Film Stockholm
Film Stockholm AB är en regional filmfond med uppdrag att skapa förutsättningar för film- och tv-produktion i huvudstadsregionen genom samproduktion, filmkommissionär verksamhet och talangutveckling. Bolaget ägs av Region Stockholm och drivs i nära samarbete med Stockholms stad.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Flera filmer och tv-serier spelas in i Stockholm under våren
Ett antal av den regionala filmfonden Film Stockholms kommande samproduktioner spelas in i Stockholm under våren och sommaren.Barn och unga möter professionella kulturaktörer i kommunresidens
Med start i sommar får invånare i Ekerö, Nacka, Norrtälje och Rågsved möjlighet att skapa tillsammans med professionella kulturaktörer.Täby stories – en digital utställning om tid, plats och identitet
Upptäck Täby stories – bland hästar och hus, en ny digital utställning från Stockholms läns museum.