
Region Stockholm stärker försörjningsberedskapen för läkemedel
Vårdgivarna i regionen ska ha tillräckligt med läkemedel i lager så att en god vård kan bedrivas under en månad. Detta enligt en inriktning som nu är beslutad av Hälso- och sjukvårdsnämnden.
Hälso- och sjukvårdsnämnden i Region Stockholm har beslutat att anta inriktningen för Region Stockholms försörjningsberedskap gällande läkemedel. Enligt inriktningen ska vårdgivarna i regionen utöka sin lagerhållning av läkemedel så att en god vård i vardagen kan bedrivas i en månad.
Att ha lager i direkt anslutning till vårdgivarna förväntas underlätta omsättningen av läkemedel och minska kassationer, det vill säga att läkemedel slängs. Även den centrala administrationen för läkemedelshantering kan minskas. De vårdgivare som har störst förbrukning av läkemedel, framförallt sjukhusen, har tilldelats resurser för att kunna utöka sin lagerhållning.

Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter

Här öppnar mottagningarna för specialiserad ögonsjukvård
Nu är det i stora delar klart hur många mottagningar för specialiserad ögonsjukvård som ska öppnas och var de ska ligga.
Snart öppnar de första utlysningarna av medel för prövningsnätverk genom SweTrial
I juni öppnar de första utlysningarna inom SweTrial, ett nationellt partnerskap för kliniska prövningar där Region Stockholm har varit med i arbetet.
Välkommen till Region Stockholm på Järvaveckan
Här kan du testa din hälsa, kika in i en ambulans, få information om hur vården fungerar och låta barns gosedjur bli undersökta av en nalledoktor.