
Blodgivning den bästa julgåvan
Varje dygn går det åt ungefär 100 liter blod inom Region Stockholms sjukvård. För att klara behovet behövs fler blodgivare, särskilt inför storhelgerna.
Inför jul- och nyårshelgen behövs extra många blodgivare eftersom färre brukar ge blod under semesterperioder.
Blod är en färskvara som bara håller i sex veckor och därför behöver blodlagret ständigt fyllas på. Till största del ges blod till patienter med cancer och olika kroniska sjukdomar, men det behövs också blod till operationer och förlossningar.
Om du är 18-60 år och frisk är chansen stor att du kan bli blodgivare. Blod kan inte tillverkas på konstgjord väg, utan bara ges, från människa till människa. Alla blodgrupper behövs!
Läs mer om blodgivning och hur du blir blodgivare (Extern länk)

Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter

Kostnadsfria resor kan öka deltagandet i bröstcancerscreening
Kostnadsfria resor med kollektivtrafik kan vara ett sätt att öka deltagandet i bröstcancerscreening i områden med lågt deltagande.
Screening mot cancer räddar liv
Ju tidigare cancer eller förstadier till cancer upptäcks, desto större är chansen att bli botad. Screening är en livräddande insats.
Psykisk hälsa och suicidprevention i Region Stockholm
Region Stockholm arbetar brett för att stärka den psykiska hälsan och förebygga suicid i nära samverkan med kommuner, myndigheter och andra samhällsaktörer.