Alla över 65 år kan boka sin fjärde dos
Nu erbjuds alla som är 65 år eller äldre att boka andra påfyllnadsdos (dos 4) av covid-19 vaccin. Det ska ha gått minst fyra månader sedan tredje dosen.
Vaccinationen bokas i första hand hos en covid-19 vaccinatör i appen Alltid Öppet, genom att ringa telefonbokningen eller besöka en drop-in mottagning.
Nu kan även personer med diagnosen Downs syndrom över 18 år boka sin fjärde dos. För den här gruppen ska det ha gått tre månader sedan senaste påfyllnadsdos. Bokning sker via telefonbokningen, vårdcentral eller besök på drop-in.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Sommarrapport om läget i vården vecka 31
Region Stockholm publicerar på torsdagar från och med den 26 juni en sommarrapport om läget i vården. Det här är den sjätte rapporten för sommaren 2025.Läget i ambulanssjukvården
Sommaren har, på grund av bemanningsbrist, varit utmanande inom ambulanssjukvården. Men de svårast sjuka patienterna tas om hand lika snabbt som vanligt.Läget i ambulanssjukvården
Ambulanssjukvården i Region Stockholm har under den senaste tiden haft ett ansträngt bemanningsläge. Flera åtgärder vidtas.