Dubbla residens inom cirkus och dans i Gula Villan
Gula Villans cirkusresidens har tilldelats Klara Mossberg och Lisa Angberg. Dansresidenset tilldelades Veronica Hammarlund och Catrin Jonasson, koreografer i gruppen Framework.
I samarbete med Gula Villan i Järna utlystes tidigare i höstas ett arbetsresidens för produktion av föreställningar för barn och unga. Till vår glädje kunde två residens delas ut, ett inom cirkus och ett inom dans.
Gula Villans cirkusresidens tilldelades Klara Mossberg och Lisa Angberg för uppstart av arbetet med föreställningen Same same but different. Dansresidenset tilldelades Veronica Hammarlund och Catrin Jonasson, koreografer i gruppen Framework, för utveckling av föreställningen Cataracta.
Referensgruppen bestod av verksamhetsansvariga på Gula Villan, cirkus- och danskonsulenterna samt kultursamordnaren i Nykvarn och producenten på Södertälje stadsscen. Vi ser fram emot ett fortsatt samarbete för att skapa fler produktionsplatser i länet.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter

Utforska länet genom kultur på höstlovet
Vi har samlat inspiration för dig som vill upptäcka nya platser, göra en utflykt eller ta del av kultur i Stockholms län under lovdagarna under hösten.
Kultur för att möta patienten som hel människa
Hur kan konst och kultur hjälpa vården att möta hela människan? Frågan lyftes på Nationella konferensen i palliativ vård, där existentiell hälsa var i fokus.
