Dubbla residens inom cirkus och dans i Gula Villan
Gula Villans cirkusresidens har tilldelats Klara Mossberg och Lisa Angberg. Dansresidenset tilldelades Veronica Hammarlund och Catrin Jonasson, koreografer i gruppen Framework.
I samarbete med Gula Villan i Järna utlystes tidigare i höstas ett arbetsresidens för produktion av föreställningar för barn och unga. Till vår glädje kunde två residens delas ut, ett inom cirkus och ett inom dans.
Gula Villans cirkusresidens tilldelades Klara Mossberg och Lisa Angberg för uppstart av arbetet med föreställningen Same same but different. Dansresidenset tilldelades Veronica Hammarlund och Catrin Jonasson, koreografer i gruppen Framework, för utveckling av föreställningen Cataracta.
Referensgruppen bestod av verksamhetsansvariga på Gula Villan, cirkus- och danskonsulenterna samt kultursamordnaren i Nykvarn och producenten på Södertälje stadsscen. Vi ser fram emot ett fortsatt samarbete för att skapa fler produktionsplatser i länet.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Nu kan kommuner anmäla intresse för kommunresidens 2026
Vill din kommun ge invånare möjlighet att skapa tillsammans med professionella kulturaktörer? Anmäl intresse för ett kommunresidens senast 17 oktober 2025.Konserthuset välkomnar skolor från hela länet
Varje säsong bjuder Konserthuset i Stockholm in till skolkonsertveckor för olika årskurser. Höstens konsert riktar sig till länets mellanstadieelever.