Nu startar vaccination mot säsongsinfluensa
Från och med idag och fram till 28 februari erbjuds kostnadsfri vaccination till personer som är 65 år eller äldre, är gravida eller har en kronisk sjukdom som ökar risken för att bli allvarligt sjuk av influensan. Målsättningen är så hög täckningsgrad som möjligt hos dessa målgrupper.
- I år kan fler väntas vara mottagliga och bli sjuka av influensan eftersom att influensasäsongen ifjol uteblev. Därför är det särskilt viktigt att du som riskerar att bli allvarligt sjuk vaccinerar dig mot influensan i år, säger Maria Rotzen Östlund, smittskyddsläkare Region Stockholm.
De personer som är aktuella för influensavaccination påminns på flera olika sätt om att det nu är dags för årets vaccination. De som registrerat sig i sms-tjänsten får påminnelse-sms under vaccinationsperioden, annonser kommer att synas under några veckor i Mitt i-tidningarna och annonser kommer också finnas i sociala medier och på webbsidor.
Det vaccin som Region Stockholm upphandlat är reserverat för riskgrupper och vård- och omsorgspersonal fram till den 28 februari. Invånare som inte hör till dessa grupper och betalar för sitt vaccin kan gå till valfri vaccinationsmottagning som erbjuder influensavaccination.
För mer information:
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Barn och unga som beviljats tandregleringar kan behöva byta vårdgivare
Smajla Dental AB har gått i konkurs i juni 2025. De 875 patienterna som har beviljats tandreglering hos Smajla Dental behöver nu byta vårdgivare.Sommarrapport om läget i vården vecka 29
Region Stockholm publicerar på torsdagar från och med den 26 juni en sommarrapport om läget i vården. Det här är den fjärde rapporten för sommaren 2025.Stabilt läge och tätt samarbete i förlossningsvården
Under sommaren föds många barn samtidigt som medarbetarna i förlossningsvården behöver få sina sommarledigheter.