App kan bidra till delaktighet för barn inom vården
Den interaktiva appen IACTA riktar sig till barn mellan 3–5 år som ska genomgå en läkarundersökning eller provtagning. Syftet med appen är att öka barnens förståelse för vad som kommer att hända samt minska eventuell rädsla och på så sätt göra det möjligt för barnen att vara delaktiga i vårdsituationen.
Under 2020 har upphovspersonen till IACTA-appen, Anna Stålberg, barnsjuksköterska och lektor i omvårdnad, vidareutvecklat appen. I arbetet har förskolebarn i stockholmsområdet varit medarbetare. Studien finns nu publicerad i tidskriften Journal of Pediatric Nursing(Extern länk).
- Barnets perspektiv behövs när man utvecklar digitala verktyg för barn. Barnens input har påverkat hur de olika momenten ska presenteras i appen så att upplevelsen blir ur barnets perspektiv, säger Anna Stålberg.
I IACTA får barnet välja en avatar som får genomgå samma situationer som barnet senare kommer att möta under sitt vårdbesök. När de använder appen finns en läkare eller sjuksköterska med för att, vid behov, guida barnet och svara på frågor.
Att studien nu publiceras i en vetenskaplig tidskrift innebär att Anna Stålbergs forskning blir synlig för andra forskare inom samma område.
- Det ger mig en möjlighet att nå ut och kunna sprida det arbete jag gör, säger hon.
Läs mer: Se en presentation av IACTA på Youtube(Extern länk).
Fakta
- IACTA-appen är ett interaktivt sätt att möjliggöra yngre barns (3–5 år) delaktighet i vårdsituationer.
- Appen är utvecklad av Anna Stålberg, barnsjuksköterska och lektor i omvårdnad. Vidareutvecklingen av appen har skett i samarbete med Kompetenscentrum för kultur och hälsa med stöd av Region Stockholms Innovationsfond.
- Än så länge används inte appen inom vården, men ska testas i primärvården via ett forskningsprojekt de kommande åren
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Höjd ersättning till barnmorskemottagningar för graviditetsövervakning och eftervård
Från och med den 1 juli 2025 höjs den fasta ersättningen för uppdraget graviditetsövervakning och eftervård till länets barnmorskemottagningar.Fyra nya ledamöter i referensgruppen för kulturstöd
Nu välkomnar vi fyra nya ledamöter till referensgruppen som bedömer verksamhetsstöd och projektstöd till kultur.Kvinnokliniken på Danderyds sjukhus ställer om till ett ”grönare” arbetssätt
Kvinnokliniken på Danderyds sjukhus genomför insatser för att bli en mer miljöanpassad och hållbar verksamhet.