Region Stockholm öppnar sex nya vaccinationsmottagningar
För att öka tillgängligheten till vaccinationer mot covid-19 öppnar Region Stockholm under vecka 22 sex nya vaccinationsmottagningar – från Märsta och Järfälla i norr via Hötorget i Stockholms innerstad till Södertälje i syd. Totalt kommer det i veckan att finnas 27 vaccinationsmottagningar som vaccinerar mot covid-19. Parallellt vaccineras det också på regionens två vaccinbussar samt vid vårdcentraler och vissa akutsjukhus.
Region Stockholm vaccinerar just i fas 4 och bokningen är öppen för personer som är födda 1976 och tidigare. Intresset är stort och tempot är högt och för att ytterligare öka tillgängligheten till vaccination öppnar Region Stockholm i veckan sex nya vaccinationsmottagningar – Järfälla, Märsta, Åkersberga, Hötorget i Stockholms innerstad samt två i Södertälje.
- Det är verkligen glädjande att intresset för vaccination är stort och att så många aktörer vill bidra i vaccinationsarbetet. Genom de nya vaccinationsmottagningarna ökar vi den geografiska spridningen rejält samtidigt som vi planerar för ytterligare enheter, både mobila och stationära, säger Magnus Thyberg, vaccinsamordnare i Region Stockholm.
Aktuell lista med samtliga vaccinationsmottagningar finns på 1177.se(öppnas i nytt fönster)(Extern länk). Där finns också uppdaterad information kring vaccineringarna mot covid-19.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Sommarrapport om läget i vården vecka 27
Region Stockholm publicerar på torsdagar från och med den 26 juni en sommarrapport om läget i vården. Det här är den andra rapporten för sommaren 2025.Födande upplever sig i trygga händer
Fler är nöjda med sin förlossning och fler upplever att de får det stöd de önskar kring amning.Nära 60 procent unga kvinnor vaccinerade mot HPV
Nästan 60 procent av länets kvinnor födda 1994-1999 är nu vaccinerade mot HPV. Ett viktigt steg för att utrota livmoderhalscancer.