Inspirationsträff: Musikens betydelse för barn och unga

Välkommen till höstens inspirationsträff om musikens betydelse för barn och unga. Temat för träffen är att skapa med och till musik. 

Information

Datum:
22 oktober 2026
Tid:
14:3018:30
Plats:
Konserthuset Stockholm, Hötorget 8, Stockholm
Anmälan(Extern länk)

De inbjudna gästerna kommer att berätta om aktuella och nyskapande projekt, med inslag av levande musik. Inspirationsträffen riktar sig till kultursamordnare och andra arrangörer, bibliotekarier, förskollärare, lärare samt musiker. Träffen arrangeras i samarbete mellan Region Stockholm och Konserthuset Stockholm.

Ur programmet:

  • Skapande skolaprojekt i Vaxholm med Orkesterpop. Kulturansvarige Christina Nilsson från Vaxholms kommun samt David Shutrick och Mija Folkesson berättar om hur barn skapade egna låtar tillsammans med Orkesterpop och sedan framförde låtarna tillsammans på konsert.
  • Ayla Kabaca och Klas Backman berättar om att skapa skolkonserter för barn och möta dem på deras sätt. 
  • Slöjd och musik - Slöjdkonstnären Vera Westberg visar och berättar om sin ljudväv som hon har skapat.
  • Sånger i öronhöjd - musikern och dansaren Helene Don Lind berättar om sin nya bok. Det blir rytmik och dans med publiken.
  • Skapa en konsert med Blåsarsymfonikerna – ”En värld av vänner” samt presentation av ”Barnens bästa allsånger”.  Barnkör från Danderyds kulturskola medverkar.

Det finns möjlighet att gå på konsert med Kungliga Filharmonikerna samma kväll till rabatterat pris. 

Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera bra och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den. Vill du tillåta det?
Om kakor